Montessori Sınıflarında Dikkat Edilecek Hususlar

Melda Aslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 364 makalesi bulunuyor.

Montessori yönteminin uygulandığı sınıflarda ortam çok önemlidir. Montessori eğitimi alan çocuklar sınıflarda yaptıkları çalışmaları kendine uygun ortamda yapmalıdır. İşte bu yüzden montessori sınıflarında bulunan tüm eşya hatta mobilyalar bile çocukların boyuna uygun yapılmıştır. Çocuklar sınıflarda kendini güvende hissetmeli ve çalışmalarını kendi başlarına sürdürebilecekleri şekilde tasarlanmıştır.

Yapılan etkinlikler çocukların 5 duyu organını da kullanmasını sağlayacak etkinlikler olmalıdır.
Materyaller günlük hayatta kullanılan yetişkinlerin yaşantısına uygun olmalıdır. Mesela küçük süpürge, leğen, bez vb.

Montessori sınıflarında yazı tahtasıda bulunur. Bu yazı tahtası öğretmene göre değil çocukların boyuna göre yapılmıştır. Sınıfın duvarlarını kaplayan ve çocukların boyunda dolaplar olmalıdır. Tüm duvarlar bu dolaplar ile kaplıdır. Çünkü montessori sınıflarında çocuklar yapacakları çalışmanın materyallerini kendileri bu dolaplardan alıp işleri bittiinde tekrar bu dolaplara kaldırır.

Montessori Sınıfları için Dikkat edilecek Hususlar;

  • Ortamın düzenli olması,
  • Çocukların bağımsızlığı,
  • Hayvanlar, yapraklar gibi doğaya ait unsurlar,
  • Maria Montessori’nin araştırmasına göre uygun görülen eğitim materyalleri,
  • Çevre Düzeni ve güzelliği,
  • Sosyal hayat eğitimi mutlaka olmalıdır.

Montessori Yöntemi ile eğitim alınan sınıflar düzenlenirken yukarıdaki 6 hususa dikkat edilmelidir.

montessori-sınıfı

Çocuklar eğitim materyallerini kullanırken bağımsız olarak kendileri yapacaklarından o materyallere erişme becerileri de onları kullanırken de sosyal davranış kazanırlar. Montessori sınıflarında görevli öğretmenler, sınıfta çocuklar için uygun ortam oluşturma ve çocukları ustaca yönlendirmekle görevlidirler. Montessori yöntemi sözel ve fiziki şiddeti reddetmektedir. Montessori sınıflarında başta yaşlara göre gruplama yapılsa dasene sonunda büyük ve küçükler olmak üzere karışık yaş grupları bir arada çalışır. Çünkü küçükler için artık büyükler bir modeldir ve görerek öğrendiği gibi kendiliğinden yardım etme duyusu oluşur.

Montessori sınıflarında çocuklar rekabet olmaksızın öğrenirler ve küçük yaşlarda okuma ve yazmayı hatta hesap yapabilirler.

Çocuğa sunulan ortam her türlü engelden arındırılmış, çocuğun ihtiyaçlarına cevap veren bir ortam olmalıdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ