Montessori Kimdir?

Montessori Kimdir?

Montessori İtalya’nın 1896 yılında ilk kadın tıp doktorudur.  1898 yılında psikiyatri hastanesinde asistanlık yapmıştır. Burada zihinsel engelli çocuklarla ilgilenmiştir.

image

Maria Montessori 1901 yılında Paris ve Roma gezilerinden döndükten sonra kendi ilkelerine dayanan okuma ve yazma ile ilgili öğrenim yöntemi hazırlar. Bu yöntem ile engelli çocuklar normal çocuklar ile aynı sınavlara katılabildiğinden bu yöntemi normal çocuklara da uygulamaya karar vermiştir.  Roma’nın San Lorenzo mahallesindeki kimsesiz çocuklar için Çocuk Evi’ni kurdu. Burda teorilerini uygulama imkanı bulmuştur.

1909 yılında “Bilimsel Pedogoloji” isimli kitabını yazdı. Bu eseri ile birçok ülkede eğitim yöntemini duyurdu. Çok sayıda uluslararası kurs düzenlemiştir.

image

2nd November 1946: The founder of the Montessori Schools, Maria Montessori (1870-1952) in a classroom in Acton, London with a group of children. Original Publication: Picture Post - 4244 - The Woman Who Made School Fun - pub. 1946 (Photo by Kurt Hutton/Picture Post/Getty Images)

Hollanda da çok sayıda Montessori okulu açmıştır. Daha sonra Hindistan’a yerleşir.

1952 yılında Hollanda’da ölmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ