Çocuklarımızı Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

Çocuklarımızı Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

Her ne kadar korumaya çalışsakta mutlaka bir şekilde hastalık kapmayı başarır tüm çocuklar. Fakat en yoğun hastalandıkları dönem okula başladıkları dönemdir. Özellikle kış aylarında çocuklarda sürekli bir gribal enfeksiyon ve buna bağlı gelişen üst solunum yolları enfeksiyonları seyreder. Çocuklar ilk defa okula gittikleri sene bu mikroplarla tanışır ve vücut henüz koruma sağlayamadığından bağışıklık sistemleri bu mikroplara karşı güçlenene kadar hastalıktan kurtulamazlar. Tabiki biz anneleri de bitmek bilmeyen ateşli ve zor geceler bekler.

cocuk-hastalıgı

Bu dönemlerde özellikle kış aylarında anneler bu hastalıklara karşı çocukları için ne yapabileceği konusunda bir çok araştırma yaparlar. Bitkisel bir çok yönteme başvururlar, hatta bir çoğu okula daha az göndermeyi tercih ederler. Bazı anneler özellikle kreş veya anaokulundan bu yüden çocuklarını alırlar. Bu hastalıklar şimdi olmasa da daha sonra yine okula gittiklerinde tekrardan karşınıza çıkacağını unutmayın. Bu yüzden onların bağışıklık sistemini güçlendirmek sizler için yapılması en doğru seçenektir.

Öncelikle çocuklarımıza sık sık hijyen hakkında bilgi vermeli, el yıkamayı bir alışkanlık haline getirtmeliyiz.

Okulda hasta olan arkadaşlarıyla çok yakın temasta bulunmamasını, öksürük veya hapşurma esnasında el ile ağızın kapatılmasının ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anlatmalısınız.

Okulda özellikle kış aylarında sınıf içinin sıcaklığını muhakkak kontrol ediniz ve içerdeki ortama uygun kıyafet giydirin. Çocuğunuz sınıf içinde ne üşümeli ne de üşür diye fazla kalın giydirilip terlemesine sebep olunulmamalıdır. Terleyen çocuk okul çıkışında veya okulda tenefüs yada tuvalet ihtiyacını gidermeye giderken sıcaklık değişikliği ve terden ötürü hasta olmamalıdır.

Çocuğunuza bol miktarda meyve yedirin. Özellikle C vitamini içeren meyveleri bol miktarda tükettirin.

Çocuğun hastalıklardan korunmasının bir başka yolu da dengeli ve düzenli beslenmesidir. Yeterli miktarda mineral, vitamin ve proteini alan çocukların daha da vücut dirençleri sağlam olacağından hastalıklardan da daha rahat korunmaktadırlar.

Kış aylarında okuldaki giyiminin yanında dış ortama çıkarken de üzerini sıkı giydirmeyi unutmayın. Terleyebilirler ve hastalanabilme ihtimalleri olabilir, bu yüzden her zaman yanınızda bir yedek kıyafet çantası taşıyın. Çocuk terlediğinde muhakkak uygun bir yer bulup üzerini değiştirin.

Onlara hasta kişilerden nasıl hastalık bulaşabileceğini anlatın ve bu konuda dikkatli olmasını, hasta kişilerden uzak durmasını öğretin.

Son zamanlarda görülen kulakta sıvı birikmesi veya çocuklarda orta kulak iltihabı gibi hastalıklar uzun süren geçmeyen gribal enfeksiyona bağlı gelişmektedir. Kulakta sıvı birikmesi sonucu antibiyotik tedavilerin sonuç vermediği durumlarda çocukta işitme kaybı başlamaması için küçükte olsa bir operasyon yapılır. Bu operasyon sonucu çocuğun kulağına tüp yerleştirilir. Bu tüpler belli bir süre sonra vucut tarafında yok edilir. Yani tekrar bir operasyon ile çıkartılmaz. Özellikle geniz eti problemi olan çocuklarda sık görülür.

çocuğun kulağına tüp takılması

Kış ayı hastalık ayıdır. Bu dönemde çocuklar sık sık ateşlenir. Ateşi çıkan çocuğa hemen müdahele edilirse çocuğun vücudu o hastalığa karşı savaşamaz ve o mikroba karşı direnç sağlayamaz. Bu yüzden o hastalık her seferinde tekrarlar. Çocuklarımıza 38 dereceyi geçmediği sürece ilaç ile ateş düşürmek yanlıştır. Hatta bazı uzmanlar 39 derecede bile müdahele ettirmez. İlaca başvurmadan önce ılık bir duş gibi daha doğal yollardan denemek daha doğrudur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ