Çocuklarda Motor Becerisi ne Anlama Gelir ve Nelerdir?

Çocuklarda Motor Becerisi ne Anlama Gelir ve Nelerdir?

Tüm annelerin sık sık duyduğu çocuğun motor becerisi ne anlama geliyor ve nelerdir hakkında sizlere kısa bir makale hazırladık.

Çocuklarda fiziksel gelişimi, bedensel becerilerin fazlalaştığı ve fiziki performansın spesifik bir hal aldığı süreçtir. Çocukta fiziki gelişim iki alanda incelenir. Bunlar kaba motor ve ince motor becerileridir. Peki bu motor gelişimleri ne anlama gelir ve nelerdir? İşte cevabı;

Kaba motor becerileri çocuğun vücudundaki tüm kasları kullanarak yaptığı becerilerdir. Örneğin emekleme, koşma, yürüme, eğilme, zıplama vb. Bu motor becerilerinin kazanıldığı yaş çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Kaba motor becerilerini edinmesi çocuğun gelişiminin diğer alanlarınıda etkiler. Mesela emeklemeye başlayan çocuk evin içinde gezinmeye başlayacağı için merak ettiği tanımak istediği herşeye ulaşma çabasında olacaktır.

çocukta kaba motor gelişimi

İnce motor becerileri de kendi içinde ikiye ayrılır.

Kaba manipülatif beceriler, bir nesneyi atma, yakalama, kol sallama yada bacak hareketleri ile ilgilidir.

İnce manipülatif beceriler ise işaret ile gösterme, yazı yazabilme, resim çizme, ayakkabı bağlama ve çatal bıçak tutma ve kullanma vb daha hassas el hareketleri ile ilgilidir.

Hareket becerilerini  grupta toplarsak ilki yer değiştirme ile ilgili becerilerdir. Çocuğun ev içinde yer değiştirmesi, buna bağlı yürüme, koşma, atlama, sıçrama, kaçma, kovalama,tırmanma,emekleme diyebiliriz.

Child’s-Motor-Development

İkincisi ise nesne kontrolü ile ilgili olandır. Nesneleri elde etme, verme veya taşıması ile alakalı becerilerdir. Bunlar atma,yerden alma, yakalama, vurma, yuvarlama, sıkma veya yoğurmadır.

Sonuncusu ise denge ve koordinasyon ile ilgili olan becerilerdir. Çocuğun eğilmesi, dönme, gerilme, aktarma, sarkma, dengeleme, çömelme ve buna benzer hareketlerdir. Motor_development

 

Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar çocukların yaptığı hareketlerin onların hem beyin hem de bedensel gelişmini teşvik ettiği söylüyor. İlk öğrenimler onların tüm hayatı boyunca önemli rol oynamaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ