Çocuklarda Dikkat Eksikliğini Önlemenin Yolları

Melda Aslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 364 makalesi bulunuyor.

Dikkat dağınıklığı olan çocuğa yaklaşım çok önemlidir. Onun oynadığı oyunlara TV başında geçirdiği vakite ve bilgisayar da oynadığı oyunlara kadar seçici olmanız gereklidir. Mümkün olduğu kadar az TV seyretmeli ve bilgisayarda zeka oyunları tarzında gelişime yardımcı oyunlar harici oynatmamalısınız. Bilgisayar başında geçirdiği vakti kısıtlamalısınız. Tabi bunları yaparken sert değil anlayışlı bir şekilde davranarak yapmalısınız.

Çocuklarınızda gördüğünüz davranışlardaki problemlere yönelik neden bu çocuk böyle demek yerine “bu çocuk için ne yapabilirim”i düşünmek daha doğru olur.

dikkat eksikliği nedenleriİşte Tavsiyeler;

  • Ailece TV başında vakit geçirmek yerine tüm ailece bir masada toplanıp zeka geliştirici yada dikkat gerektiren oyunlar oynamak faydalıdır. Mesela harf oyunu oynayarak kelime hazinesini zenginleştirebilirsiniz. Ev içinde ayrı ayrı takılmak yerine ailece aktiviteler yapmak her zaman daha iyi sonuçlar verir.
  • Çocuklar için bilgisayar tehlikeli ve dikkat dağıtıcı bir unsur olarak gösterilse de doğru kullanıldığı taktirde tam tersi sonuç verir. Çocuğunuzun bilgisayar başında iken belli saat diliminde boş oyunlar yerine zeka testleri , bulmacalar, eşleştirme oyunları veya bu sesi tanı oyunları oynaması sağlanarak dikkat gelişimine destek sağlanabilir.

dikkat eksikliğini önleme

  • Dikkat eksikliği olan çocuğa dikkatini artırması için “bak oğlum/kızım ………” gibi  nasihat cümleleri yerine onu anlamaya çalışmak daha doğru sonuç verebilir.

 

  • Çocuklarınıza oyuncak alırken de dikkatli olmalısınız. Aldığınız oyuncaklar daha çok zeka gelişimine yardımcı beyni zorlayıcı tarzda oyuncaklar olmalı. Mesela Puzzle ve kelime oyunu gibi.

 

  • Misafirliğe gittiğinizde veya evinize misafir geldiğinde genelde çocuklarımızı bir odaya götürüp hadi burda oynayın der kendimiz misafirlerimiz ile ilgileniriz. Bu yanlış bir davranıştır. Özellikle ilk defa birbirini gören tanıyan çocuklar için, onlara oyun kurmalı ve hadi bu oyunu oynayın bakalım denilmeli. Burda dikkat edilmesi gerek nokta ise yine boş oyunlar yerine bilgi ve dikkat gerektiren, zeka geliştirici oyunlar olmasına dikkat edin. Mesela kart eşleştirme oyunu ya da daha büyük çocuklar için isim şehir oyunu gibi.

çocuklarda dikkat dağınıklığı

Her  çocuğun yaşına uygun çeşitli oyunlar bulunmaktadır ve siz çocuğunuza bu tarz bir oyun oynarken yaşına uygun olmasına da dikkat etmeyi unutmayın. 4 yaşındaki bir çocuğa fark bulmada kolay ayrıntılı fark bulmaca gösterilirken, 10 yaşındaki bir çocuğa biraz daha zor fark bulmaca gösterebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ