Çocuklarda Büyüme ve Gelişme Arasındaki Fark Nedir?

Çocuklarda Büyüme ve Gelişme Arasındaki Fark Nedir?

Çocuklarda büyüme ile gelişme birbirinden farklıdır. Fiziksel büyüme çocuğun kilosu ve boyunun artması ile ilgilidir. Çocuklarda gelişme ise, vücudunu tanıyıp öğrenmesi ve onu kullanarak bazı beceriler elde etmesidir.

 

stagesÇocuklarda büyüme aileden gelen genler ile alakalıdır. Kilolu olması ya da boyunun uzama hızı tamamen anne ve babadan gelen genler ve kromozomlardan belirlenir. Çocuklar ergenliğe ulaşana kadar iki ayrı büyüme evresinden geçerler.

childdevelopmentphoto476x290

İlki doğumla başlar ve çocuk 2 yaşına gelene kadar olan büyümedir. Mesela el bileğinde 1 yaşındaki bir çocukta sadece 3 kemik varken ikinci evreden ergenlik başlangıcına kadar bu sayı 9 e çıkar. Çocuklar 2 yaşına gelene kadar çok hızlı büyürler. Özellikle boyları 30-40 cm artar. Kilo olarakta doğum kilosunun ortalama 3 katına ulaşırlar.

child_development_stages

İkinci evre 2 yaşından ergenliğe kadar olan evredir. Bu dönem ilkine göre daha yavaş büyüme gösteren bir dönemdir.  Bu dönemde çocuğun boyu yılda ortalama 5 cm uzar. Kilosuda yılda en fazla 2-2.5 kilo artabilir.

 

Print

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ