Çocuk ve Teknoloji Kullanımı

Melda Aslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 364 makalesi bulunuyor.

Günümüz teknoloji çağı olduğundan dolayı çocuklarımızı bilgisayar ve internetten ne kadar uzak tutmaya çalışsakta bu artık imkansız gibi görünüyor. Eskiden kütüphaneye gidip yaptığımız araştırma ödevleri bile günümüzde internetten araştırma şeklinde veriliyor. Bu durumda her çocuk bilgisayar ve internet ortamından uzak kalamıyor. Tabiki yararlı olduğu sürece kullanımında sıkıntı yok, fakat ders araştırması yaparken bile bulunduğu sitede ki bir oyunun reklamı ile karşılaşıp girip bakması kaçınılmaz olabiliyor. Daha da kötüsü istenilmeyen sitelere girme veya sohbet odalarına takılıp orda kötü amaçlı insanlarla tanışması vb. olabiliriyor. Peki çocuklarımızın bilgisayar ve internet kullanımı için nasıl bir yol ve kurallar oluşturmalıyız? İşte size bir kaç öneri.

çocuk-internet

Onlara internet kullanımı için sizden muhakkak izin almasını sağlayın. Özellikle sohbet odası vb. sanal alemdeki bu tarz ortamlar için sizin onayınız ve bilginiz olmadan girmemesi hakkında ve orada karşılaşılabilecek olumsuzluklar hakkında bilgi verin. Bu tarz yerlerde asla gerçek kimlik bilgilerini kullanmaması ve kimseyle paylaşmaması gerektiğini muhakkak tembihleyin. Bu tarz uygulamaları kullanırken karşısında onu kandırmaya çalışan kendi yaşıtı olmayan birinin olabileceğini ve çok dikkatli olması gerektiğini unutmayın. Onu bu tarz uygulamalardan uzaklaştırmak için sık sık olumsuz olabilecek sonuçları anlatın.

Çocuklarınıza sanal ortamda(facebook vb.) yeni tanıştığı kişiler ile gerçek hayatta görüşmek isterse bunu kesinlikle size söylemesini isteyin ve asla tek başına gitmemesi gerektiğini iyice anlatın.

Çocuklarınızın ödev harici belli saatler içinde internet kullanmasına izin verin. Uzun saatler internet ortamında takılan çocukların öğrencilik ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebileceğini unutmayın.

Gerekirse bilgisayarınızda aile koruması veya çocuk kilidi özelliklerini aktifleştirin. Ama artık sadece bilgisayardan erişim sağlanmadığı için çocuğunuzu bilinçlendirmek ve bu konularda konuşmanın daha faydalı olacağını unutmayınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ