Övgü ve Çocuktaki Etkisi

Melda Aslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 364 makalesi bulunuyor.

Çocuğunuzun Kişiliğini değil Çabalarını Övün !!!

Genelde anne ve babalar çocuklarına övgüler yağdırmayı sever. Fakat her zaman her yaptığını övme doğru mudur?

Övgü genelde çocuğun kişiliğine değil performansına yönlendirilmelidir. Çocuğunuzun yaptığı işler ortaya çıkardığı sonuçlar doğrultusunda kullanmak daha faydalıdır.

Mesela ” Harikasın, çok iyisin, Muhteşemsin, zekisin ” gibi kelimeler demek yerine “Bu resim harika olmuş” yada “Bu davranışın çok zekiceydi” demek arasında çok fark vardır. İlk cümleler çocuğun kişiliğine doğrudan vurgu yaparken ikinci cümleler çocuğun yaptığı işe ve bu iş için harcadığı çabaya vurgu yapmaktadır.

çocuklara övgü

Eğer yoğun bir şekilde kişiliğine övgüde bulunulursa çocukta zamanla Narsizm ortaya çıkabilir.

Narsizim; baskalarinin halk ve gereksinimlerini goz onune almadan kendilerini öne cikarmaya ve her seyi istedikleri gibi yönlendirmek icin baskalarindan yararlanmaya çalisirlar. Gercek dışı güç, para, başari, guzellik gibi duygular geliştirirler. Hiç bir zaman doymazlar. Bunun sonucunda kendine önem verme duygusunun yerini depresyon ve değersizlik duygulari alir.

Bu yüzden çocuklarınıza övgüler yağdırırken daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Onların gelecekteki hayatlarındaki başarı ve ruh halini doğrudan etkilediğini unutmadan doğru şekilde kullanarak kişilik yerine performansını övmeyi unutmayalım.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ