Aşırı Hoşgörülü Davranışın Çocukta Yarattığı Olumsuz Etkiler Nelerdir?

Aşırı Hoşgörülü Davranışın Çocukta Yarattığı Olumsuz Etkiler Nelerdir?

Her insan duygusaldır. Anne ve babaların çocuklarına karşı hoşgörülü olması demek, belli kısıtlamalar dışında istediklerini yapma ve elde etmesine izin vermektir. Tabiki bu istekler topluma aykırı bir davranış yada uygunsuz bir istek olmadığı sürece hoşgörü sayılır.

Ailede en çok hoşgörülü davranan annelerdir. Çocukların yaptığı olumsuz hareketlere mazeretler bulup, duyguları ile hareket ettikleri için her konuda hoşgörülü olabilirler. Ölçülü hoşgörü sayesinde çocuğun kişilik kazanmasına yardımcı olurken, aşırı hoşgörülü davranmak çocuğun ilerde diğer insanlar ile arasında kendini üstün görme, empati kuramama ve insanlara karşı olumlu davranamama gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olur. Buna “Narsist Yaklaşım” denmektedir. Narsist belirtileri ergenliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkmaya başlar. Anne ve babaların çocuklarını üzmemek adına aşırı hoşgörülü davranmasının bedelini ilerleyen yaşlarda çocukta oluşan sorunlar olarak çıkacağını önceden bilemezler.

Çocuğa karşı normal düzeyde hoşgörülü davranma ise ilerleyen yaşlarda çocukta kendine güvenme, toplumsal bir kişi olmasını sağlar. Çocuğa hoşgörü mutlaka olmalıdır. Hoşgörüden yoksun üyüyen bir çocuk yetişkinlik dönemlerinde bir çok sorunla karşı karşıya kalırlar. Bu tarz çocuklar hırçın, sert ve bulunduğu ortama uyum sağlayamayan bir yetişkin olur.

hosgoru

Aşırı hoşgörü çocukta bencil bir kişiliğin oluşmasına neden olur. Hem aile içinde hemde dış ortamda sosyal uyumsuzluk yaşarlar. Karşılaştıkları sorunları çözemezler ve bu da gün geçtikçe psikolojik sorun olarak ortaya çıkmaktadır. İçe kapanık, çok konuşmayan ve beceriksiz birer yetişkin olurlar.

Çocuklarımızın asla her istediğini yapmamalı, almamalı ve yaptığı olumsuz davranışları onaylamamalıyız. Üzülmesin veya ağlamasın diye her istediğini yaptığımız, hayır diyemediğimiz çocuklarımıza iyilik değil kötülük yaptığımızı unutmamalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ