Boşanmanın Çocuktaki Etkisini Azaltmanın Yolları

Boşanmanın Çocuktaki Etkisini Azaltmanın Yolları

Günümüzde bir çok anne ve baba ayrılma kararı veriyor veya birçoğu da çocukları için direnmeye devam ediyorlar. Boşanma herkes için çok acı verici bir durum olsada bundan en çok etkilenen tabi ki çocuklar oluyor. Çocuklardaki bu etkiyi azaltmak için aşağıdaki yolları takip etmenizi öneririz.

İlk olarak ayrılma kararı aldığınızda bunu asla çocuğunuzdan saklamayın. Eğer eşiniz ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ondan bunu saklamayın ve daima açık olun. Boşanma süreci çocuk için zordur ama ani söylenen ayrılma kararı onu daha çok etkileyeceğini unutmayın.

Asla bu konuda onunla detayları konuşmayın. Boşanma sürecinde eşinizle olan tartışma ve konuşmaları asla onun yanında ya da duyacağı bir alanda yapmayın.

Size ne kadar üzüldüğünü bunu istemediğini ve buna benzer konuşmalar yapacağını bilin ve her zaman onu dinleyin yaptığı barıştırma çabaları için onu suçlamayın.

boşanma ve çoocuk

Bazen masum yavrularımız bu ayrılıkların kendisinden kaynaklandığını düşünüp kendini suçlamaya başlayabilir. Onunla bu ayrılığın sebebinin asla kendisi olmadığını konuşun. Onun asla taraf olması için zorlamayın. Ona hem annesi ile hem de babası ile zaman geçirebileceği konusunda bilgi verin.

Bir çok çocuğun bu boşanma döneminde davranışları değişebilir. İçine kapanma hatta altını ıslatma gibi psikolojik sorunlar yaşayabilir. Bu durumlarda aile terapistine gidebilirsiniz. Tüm aile için ihtiyaç olabilir.

Çocuğunuzun vesayeti ile ilgili çocuğa baskı uygulamayın ve asla eşinizle çocuğunuzun yanında bu konuda tartışmayın.

Her ne kadar kötü bir süreç yaşansa da belli bir süre sonra çocukta bu duruma adapte oluyor. Bazı çocuklarda yıllar geçsede bu ayrılığın etkisi kalmış olabiliyor. En doğru olan şekilde onu incitmeden ve alıştıra alıştıra bu boşanmayı söylemek en doğru tercih olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ