Bebeklerin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Vardır?

Bebeklerin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Vardır?

Bebeğinizin doğduktan sonra gece uykuları ve bu uyku düzeni ile ilgili bir çok sıkıntılı gece sizi bekler. Bebekleri gece boyunca özellikle acıktıklarında uyanırlar. Bebekler siz ne kadar zorlarsanız zorlayın ihtiyaçları kadar uyurlar. Peki bebeklerin uyku ihtiyaçları ne kadardır? İşte cevabı;

bebeklerde uyku düzeni

Yenidoğan bebekler günde 3-5 saatlik kısa uykular ile toplam 16 saat uyurlar. Yenidoğan bebekler gece gündüzü ayırt edemedikleri için günün her diliminde eşit uykuya dakabilirler. Geceleri daha fazla uyuyacağını düşünerek yanılmayın.

Prematüre bebekler yenidoğanlara göre 3-4 saatlik dilimlerden daha sık uyanabilirler.

Meme emen bebekler biberon ile beslenen bebeklere oranla daha kısa aralıklarda uyanırlar. Çünkü ilk iki hafta 1-2 saat aralıkla emzirilmeleri gerekir.

Bebekler doğduktan 5 aylık olana kadar günde 14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.

2 aylıktan 6 aylık olana kadar bebeğiniz gece 6 saat aralıksız uyuyabilir. Çünkü emme ihtiyacı uzun aralıklar şeklinde değişir.

6-12 ay arasında bebekler emme ihtiyacı duymadan 11 saate kadar aralıksız gece uyuyabilirler. Bu dönemde bebekler gün içinde bir yada iki kere kısa süreli gündüz uykusuna ihtiyaç duyarlar. Günlük 15 saat uyku ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ