Baba ile İletişimin Çocuktaki Etkileri Nelerdir?

Baba ile İletişimin Çocuktaki Etkileri Nelerdir?

Çocukların  anneleri ile olduğu kadar babaları ile de iletişim kurmaya ihtiyaçları vardır. Baba ile iletişimi kopuk olan, vakit geçiremeyen çocuklar genellikle içine kapanık olurlar. Bazı zamanlar da ise ilgi çekebilmek için şiddete başvurabilirler.

Babaların çocuklar üzerinde etkisi çok yokmuş gibi görünse de büyüktür. Çocuk babası ile iletişim kuramayıp, vakit geçirmiyor ise bu durum çocuğun mutsuz ve berslerinde başarısız olmasına neden olur. Bu durum şiddet ve okul içinde uyumsuzluk olarak devam eder. İlerleyen dönemlerde şiddet yerini ruhsal bozukluklara bırakır.

Babalar genellikle işten geldikten sonra günün yorgunluğundan çocukları ile fazla vakit geçirmeyip, zaten annesi ile bol bol vakit geçirdiğini düşünerek çocukla pek ilgilenmez. Bu durum çocuk için pek bişey ifade etmez ve o her zaman anne ve babasından ilgi bekler. Çocuk ile babanın saatlerce oyun oynamak vb. yoğun tempolu ilgi yerine, sadece gününün nasıl geçtiği konulu çok uzun olmayan bir konuşma yapması bile, çocuğa babasının kendisi ile ilgilendiğini ve onun için değerli olduğunu hissettirmeye yeterlidir.

poza-tata-si-fiu

Eğer çocuğunuz erkek ise muhakkak idolü babasıdır. Çocuk babasından ne kadar ilgi ve sevgi dolu bir yaklaşım görür ise büyüdüğünde kendi çocuklarına da aynı ilgiyi gösterir.

Çocuğunuzun özgüveninin güçlü olmasını istiyorsanız, bir baba olarak ona emir ile değil rica ile istekler sunun, şiddet içeren davranışlardan kaçının. Kısacası güçlü bir baba modeli ile büyüyen çocuklar hem mutlu hemde özgüven sahibi olurlar. Çocuğunuzla konuşun, onu sizin yanınızda güvende hissetmesini sağlayın. Karşılaştığı sorunları paylaşmasını ve beraber çözmeyi sağlayın. Bu şekilde çocuğun suç ve suça karışma ihtimali azalacaktır. Çocuk gelişiminde babanın rolü de önemlidir. Babanın çocukları ile ilgilenmesi ve sağlıklı bir iletişim kurması gerektiğini unutmamalıyız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ