Anne Sütünü Saklama Koşulları

Anne Sütünü Saklama Koşulları

Çalışan annelerin en büyük sıkıntısı anne sütünü saklamadır. Anne sütü ne kadar dayanır? Anne sütü dolapta ne kadar süre dayanır. Anne sütü dondurulursa faydası kaybolur mu? vb. bir çok soru ve endişe ile karşı karşıya kalırlar. Sizlere anne sütü hangi koşullarda nasıl saklanabileceği ile ilgili kısa bir bilgi. Aşağıdaki anne sütü saklama koşulları tablosu tam zamanlı (full term) olarak doğmuş, sağlıklı bebekler içindir. Eğer bebeğiniz prematüre ise bu farklılık gösterebilir.

Saklama Yeri Sıcaklık Süre Yorumlar
Tezgahın üzeri Oda sıcaklığında (25°C’ye kadar) 6–8 saat İçine konulduğu kabın üzeri kapatılmalı ve mümkün olduğunca soğuk saklanmalıdır. Sütü soğuk bir havluya sarmak iyi olabilir.
İzolasyonlu, portatif anne sütü saklama çantalarında -15°C – 4°C 24 saat Bu tip çantalar seyahat için bir yere giderken yanınıza süt almak istediğinizde faydalıdır. Biberondaki süt bu çantanın içine konur. Çantanın dondurma poşedinin içinde yeterince buz olduğundan emin olunmalı ve poşedin ağzı sık sık açılmamalıdır.
Buzdolabında 4°C 5 gün Buzdolabının mümkün olduğunca arka duvarına doğru saklanmalıdır. Buzdolabının kapağında saklanmamalıdır.
Tek kapılı buzdolabının içindeki buzlukta -15°C 2 hafta Buzluğun derecesinin en sabit olduğu arka kısmında saklanmalıdır. Dondurucuda uzun süre saklanan sütlerin sağlık açısından bir zararı olmamakla beraber süt bileşimindeki bazı lipidler özelliğini yitirip daha düşük kaliteli hale gelebilir.
Çift kapılı buzdolabının dondurucusunda -18°C 3–6 ay
Derecesi sabit derin dondurucuda  -20°C 6–12 ay

* Academy of Breastfeeding Medicine. (2004) Clinical Protocol Number #8: Human Milk Storage Information for Home Use for Healthy Full Term Infants

Anne Sütü Nasıl Poşetlenir?

sut-posetleme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ