Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir ve Nasıl Önlem Alınır?

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir ve Nasıl Önlem Alınır?

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir ve Nasıl Önlem Alınır?

Ani bebek ölümü sendromunun diğer adı beşik ölümüdür. Bu şekilde adlandırılmasının sebebi herhangi bir sebebe dayanmayan aniden gerçekleşen ölümlerdir. Bu tip ölümler genellik 2 ila 6 ay arası bebeklerde görülmektedir.
Günümüzde artık sık görülmeyen ABÖS mu ölümcül hastalıkların bir çoğunun toplamından daha fazla ölüme sebep olmaktadır.
Ani bebek ölümü sendromu için alınacak önlemler aşağıdaki gibidir.

Önlemler;

  • Bazı bilim adamlarına göre gebelik esnasında sigara kullanımı beşik ölümünü ile bağlantılı olabileceğini ileri sürdüler. Gebelik esnasında sigara kullanımı uzmanlar tarafından önerilmez. Gebelik esnasında sigarayı bırakmalısınız. Hatta doğumdan sonra eğer evde sigara kullanan var ise ev içinde içmesini engelleyin. Çünkü her yakılan sigara ev içinde karbonmonoksit gazı yayar. Karbonmonoksit beşik ölümünün en temel sebeplerinden sayılmaktadır.
  • Bebeğinizin bu riskten kurtarmak için muhakkak sırt üstü yatırın. Bebeğinizi sırt üstü yatırarak ani bebek ölümü sendromunu riskini azaltmış olursunuz. Dünya çapında yapılan birçok çalışmada yüzükoyun (karnının üstüne) yatırılan çocukların yüksek risk altında oldukları gösterildi.
  • Oda sıcaklığı da önemlidir. Aşırı sıcaktan bunalmış bebeklerde de ABÖS görülmektedir. Oda sıcaklığı 20 dereceyi geçmemelidir.
  • Bebeğinizin yatağın içine kayıp yüzünün örtülmesini engellemelisiniz. Bunu sağlamak için ayaklarını yatağın uç kısmına değecek şekilde yatırmalısınız. Eğer bebeğiniz 1 yaşın altında ise yorgan kullanmanızı önermeyiz. Onun yerine bir kaç kat hafif battaniye örtün.
  • Bebeğinizle aynı yatakta uyumayın. Uykunuzda ona zarar verebileceğinizi unutmayın. Ayrıca 6 aya kadar muhakkak sizinle aynı odada fakat kendi beşiğinde yatırın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ