Çocuk ve Aile içi İletişimin Önemi

Çocuk ve Aile içi İletişimin Önemi

İletişim yanlızca bir bilgi alışverişi değil aynı zamanda, duygu ve düşüncelerin anlatımı olarak ortaya çıkmaktadır. Düşüncelerin  iletimi ve bunları yaparken de, ses tonu, bedenin duruşu, jest ve mimiklerin kullanımı sağlıklı bir iletişimde çok önemli bir role sahiptir.

Aile içi iletişim, ailenin ortak kullanım alanında geliştirdiği bir iletişim sürecidir. Burada esas olan, güven,sevgi ve saygı gibi kavramların etkili ve işlevsel kullanılmadır.  Sorunların rahat bir ortamda paylaşılması ve çözüm arayışının beraber gerçekleşmesi, iletişim sürecinin pozitif gerçekleşmesinde önemli olacaktır. Buradaki en önemli unsur olan sevgi, daima  göz önünde tutulmalıdır.

aile içi iletişim

aile içi iletişim

Sevgi, bireyin bütünün parçası olduğu hissini yaşatacağı gibi, bulunduğu ortamda değer gördüğünüde belli eden bir duygudur. Öyleki bir çok bilim insanı, “sevginin olmadığı yerde büyüyen çocukların büyüme ve gelişmesinin, akranlarına göre daha geri kaldığını, hatta zeka geriliğinin de yüksek olduğunu” söylemektedirler. Bu nedenle sevgiyle başlayan iletişim sürecinin daha pozitif bir sonuç vereceğini söylemek kesinlikle doğru olacaktır.

Öyleyse sağlıklı bir iletişimin ana unsuru olan sevginin, çocukların hayatına neler kattığına şöyle bir göz atalım. Sevgi bireyler arasındaki bağı kuvvetlendireceği için, karşılıklı güven duygusununda gelişmesine yardımcı olacaktır. Böylece çocukların karşılaştığı problemleri  rahatlıkla kendine yakın hissettiği kişilere anlatması sağlanmış olacaktır. Buradaki yakın kişilerin anne ve baba olması çok önemlidir. Aksi takdirde sorunların dışarıdan biriyle paylaşılması  istenmeyen ve kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Tüm çocukların önemli yada önemsiz bir çok sorunu bulunmaktadır. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların hergün yeni bir sorunla ebeveynlerini karşısına çıktığına tanık olmuşuzdur. Elbetteki bu süreçler oldukça doğal eylemlerdir ve olmaya da devam edeceklerdir. Çocuğun ailesine güvenmesi ve onlarla paylaştığı sorunların çözüleceğine inanması gerekir. Kendini yanlız hissetmemeli ve çözümü aile dışında aramamalıdır. Bu nedenle aile içi iletişimin sağlıklı olması çok önemlidir.

Unutmayalım ki sağlıklı bir iletişim, bir çok problemin büyümeden ortadan kalkması sağlar. Gerek eşlerle, gerekse çocuklarla  iletişimin doğru ve etkin kullanılması, sağlıklı bireylerin hayat bulmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ