Serviks (Rahim ağzı)kanseri nedir ?

Serviks (Rahim ağzı)kanseri nedir ?

Diğer adıyla rahim ağzı kanseri olan serviks kanseri en tehlikeli kanser türlerinden biridir.

Serviks hücreleri  kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında serviks kanseri oluşmaktadır,serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır.Pap smear testi sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür.Dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra ise kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir.

Dünya çapında her 2 dakikada bir bir kadın servis kanserine yakalanıp ölmektedir. Tarama programları sayesinde serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen, hala kadınlar arasında çok tehlikelidir. Serviks kanseri Türkiye’de en sık görülen 8 kanser türünden biridir.

Serviks kanserinin nedenleri nelerdir ?

Serviks kanseri nedeni Human papillomavirus türü virustur. Kısa adı HPV olan virüs yaklaşık 100 tane tipe sahiptir. Serviks kanseri çoğuna iki tip HPV neden olmaktadır.

HPV 80’den fazla HPV virüsü servis kanseri için risk faktörü oluşturur yaklaşık olarak 80 kadar cinsel yolla bulaşır ak serviks enfekte eder bu enfeksiyonların yaklaşık yarısı serviks kanseri ile ilişkilidir HPV genital siğillerin yüzde doksanı ve serviks kanserine yüzde yetmişi neden olan iki tipine karşı bir aşı geliştirilmiştir bu aşının en az 5 yıl süreyle koruyuculuğu vardır.

HPV esas olarak cinsel yolla bulaşmaktadır cinsel hayata erken yaşta başlayan ve çok Partner değiştiren kadınlarda serviks kanseri riski daha da fazla ulaşmaktadır 7 veya daha fazla hamilelik geçiren kadınlarda ise serviks kanseri riski oldukça fazladır.

Doğum kontrol hapları: 5 yıldan uzun süre Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır.

Tarama periyodu: Düzenli olarak jinekolojik muayene yaptıran kadınlarda özellikle pap smear testi servis kanserini korunmasını da belirleyici bir teşhis aracıdır servisteki değişiklikleri pap smear testi ile tespit ederek kanser gelişmeden tedavi etme şansı duvar düzenli olarak yapılan simir testi ile kadınlardaki serviks kanseri riski ortadan kalkmaktadır.sigara sigara içmek servis kanseri riskini arttıran bir faktördür

Sigara: sigara içmek servis kanseri riskini arttırmaktadır.

Diyet: Yapılan çalışmalarda bazı vitamin ve minerallerin serviks kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğu anlaşılmıştır

Serviks kanseri için risk faktörlerini bilmek onlardan kaçınmalı ve korunmada yardımcı olacaktır HPV enfeksiyonu geçirip iyileşen kişiyi yine de bu virüse karşı bağışıklık kazanmış olmayabilir Bunun iki nedeni vardır bağışıklık sistemi uzun süreli koruma sağlayacak kadar kuvvetli olmayabilir aynı HPV tipi ile tekrar enfeksiyon gelişebilir HPV virüsü için bağışıklık cevabı çok spesifiktir bağışıklık sistemi virüs ile savaştığında virüsün Özellikle o tipine karşı bağışıklık oluşturur HPV’nin bir tipine çok kuvvetli bağışıklık olsa da diğer tip enfeksiyonuna karşı koruma olmayabilir.

Serviks kanserinden korunma

Genetik faktörler gibi bazı risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasının mümkün değilken diyet sigara ve gibi diğer bazı risk faktörleri yönetilmesi mümkündür.

  • Serviks kanseri tanısı nasıl konulur?
  • Serviks kanseri tanısı
  • Vajinal kanama
  • Beklenmeyen anormal vajinal akıntı
  • Pelvik ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında Ağrı veya lekelenme

Bu belirti ve bulgular servis kanseri dışında başka hastalıklarda olabileceği gibi serviks kanserinde de belirleyici unsurlardır.

Pap smear testi nedir ne işe yarar ?

Sağlık personeli tarafından yapılan bir bir fırça ile ya da spatül ile serviksin yüzeyinden birkaç hücre alınmasıdır. Alınan bu alınan bunun numuneler patolojide incelenerek herhangi bir anomalinin varlığı tespit edilir. Herhangi bir anomali tespit edildiğinde Hekim tarafından gerekli müdahaleler yapılır.

Dökülen Servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan sitolojik bir tarama testidir bu sitolojik tarama testi ile henüz semptomatik hale gelmemiş olan preinvaziv ve erken invazif Servikal lezyonlar saptanır.  Pap Smear testleri konvansiyonel ya da Sıvı bazlı olarak yapılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Necla karaman dedi ki:

    Yazıyı okuduktan sonra aile sağlığı merkezine gidip hpv testi yaptırdım ama sonuç 1 ay sonra çıkıyormuş. İnşallah birşey çıkmaz.

BİR YORUM YAZ