2 – 6 Yaş Çocuklarda Motor Gelişimi

2 – 6 Yaş Çocuklarda Motor Gelişimi

Bu dönem çocuklarının etkinlik yapma düzeyleri oldukça yüksektir. Genellikle ard arda etkinlikler yapmak isterler. Kas gelişimleri ileri seviyeye doğru ilerlemiştir. Büyük kaslarını küçük kaslarına oranla daha iyi kullanmaktadırlar. Bu dönem çocukları tek tek merdivenleri çıkabilmektedirler. Üç tekerlekli bisikleti rahatlıkla kullanabilirler. Ayakkabılarını kendileri giymeyi başarabilirler. Fakat ters giyme ihtimalleri fazladır. Ayakkabıların bağcıklarını kendi başlarına bağlayamazlar. Küplerden kule yapabilirler. Tuvaleti geldiğinde bunu söyleyebilirler. Sıvı dolu bardağı taşıyabilirler. Su veya benzer içecekleri tek başlarına içebilirler. Renkleri tanıyabilirler fakat sadece ana renkleri öğrenirler. Kavramları pekiştirebilirler. Fakat büyük ve küçük kavramını bilirken orta kavramını henüz algılamayabilirler. Aynı şey sıcak, soğuk ve ılık kavramı içinde geçerlidir.

Bu dönem çocukları öğrenmek istedikleri şeyleri merak ederek sürekli soru sorarlar. 2-6 yaş dönemi çocukları yaptıkları etkinlikler ile denge ve koordinasyon becerisi kazanabilirler.

3-4 yaş döneminde merdiven çıkma tek başına ve birer merdiven olarak yapılabilmektedir. Geri geri dengeli yürüme yaparlar. Bu dönemde 3 tekerlekli bisiklete binme öğrenimi gelişir.

cocuk-gelisimi

4-5 yaş döneminde ise vücut koordinasyonu daha uyumlu olduğundan, merdivenleri tek tek ama ayaklarının her ikisini de kullanarak çıkabilirler. Bu dönemde denge yürüyüşü yapabilirler, ip atlayabilirler. Minderde takla atma becerileri gelişmiştir. Koşma, atlama ve sıçrama gibi hareketleri rahatlıkla yapabilmektedirler. Top oyunlarında da başarılı olurlar. Top atma ve yakalama becerisi ilerlemiştir.

 

çocukta motor gelişimi nelerdir

5-6 yaş dönemi çocukları denge tahtası üzerinde yürüyüş yapabilirler. Tek ayak üzerinde durabilir, vücudunu daha dengeli kullanabilirler.  Kavramlar daha netleşir. Orta yada ılık kavramını ayırt edebilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ